Toruń 2012


torun 12

W sobotni słoneczny dzień delegacja Kartonowej Pyry w składzie Marek i Jorzik udała się do Torunia.
Tam bowiem został rozegrany jednodniowy Ogólnopolski Konkurs Modeli Okrętów Polskiej Marynarki Wojennej.
Gdzie Toruń, a gdzie morze. Otóż w Toruniu powstała pierwsza Szkoła Oficerska MW kształcąca kadetów na przyszłych oficerów (którą podczas całego okresu działalności opuściło ok. 50 kadetów).
Konkurs miał też podkreślić 90 rocznicę Morskiego Szkolnictwa Wojskowego w Toruniu.
Lokalizacja konkursu również nie była przypadkowa , bo mieściła się w dawnych zabudowaniach Szkoły a obecnie Hotelu Bulwar.

Był to więc konkurs monotematyczny, a z Naszej grupy Marek ma najwięcej modeli okrętów polskich w kolekcji, stąd decyzja otablica toun 12 udziale w tym konkursie. Grono modelarzy może nie było tak liczne, za to modeli ponad 40, pojawiło się też kilka modeli poza tą kategoria. Dominował karton ale i nie brakło plastików. Skala również mieszana. Najbardziej wzrok przyciągały okręty wykonane z poczciwego Małego Modelarza, ale i z innych wydawnictw, były więc modele ORP Burza, ORP Błyskawica, ORP Gryf, ORP Kujawiak, ORP Dzik, ORP Orzeł i wiele innych. Dużą ciekawość wzbudzał również ORP Wicher wykonany w skali 1/100. Również mikroflora była godnie reprezentowana, głównie za sprawą Kasi i Andrzeja, ale i innych również. Prezentowany był również model kutra rakietowego w budowie.

Dokumentacje zdjęciową oczywiście zrobiliśmy więc galerie zdjęć modeli możecie podziwiać u dołu strony.

Organizatorzy zadbali również o to aby modelarze mogli zwiedzić toruńska starówkę i posłuchać opowieści o historii szkolnictwa morskiego w tym mieście jak i o samym Toruniu.

Zrobiliśmy troszkę zdjęć starówki więc chętnie się nimi dzielimy:

Czas szybko mijał i po powrocie z wycieczki, o 14 z minutami zakończono Konkurs wręczając nagrody i wyróżnienia.

Nasz kolega Marek również znalazł się w gronie wyróżnionych i otrzymał dyplom za model ORP Wilno. Gratulujemy!

Świetna atmosfera, dobra organizacja, niezwykłe miejsca, kawał historii tak w skrócie można ująć Nasz jednodniowy pobyt w Toruniu. Miasto, jego historia, związki ze szkolnictwem morskim to sprawy do których warto i powinno się powracać. 

Jeśli będzie Nam dane, za rok z pewnością do pięknego Torunia powrócimy.
 

Galeria modeli2011 WLKP Poznań - Toruń. © Powered by Mikser
Powered by Joomla 1.7 Templates